عملیات خرید و اجرای کنترل مبارزه با آفت مگس میوه مدیترانه ای در ۱۰۰۰ هکتار از باغات قصردشت توسط اداره حوزه استحفاظی باغات قصردشت در دست انجام است .

به منظور کنترل و به حداقل رساندن خسارت آفت مگس میوه مدیترانه ای در باغات قصردشت ، اداره حوزه استحفاظی قصردشت با همکاری سازمان جهادکشاورزی درسال جاری با خرید 25000 عدد، فرمون (جذب کننده مگس مدیترانه ) و لوازم جانبی از اوایل مرداد در دو مرحله در سطح باغات قصردشت ، مهدی آباد، منصور آباد، دینکان و ... اقدام به کنترل این آفت نموده است.
  علیرضا چراغی رئیس اداره حوزه استحفاظی باغات قصردشت با اشاره به اینکه شهرداری شیراز به منظور حفظ محصولات باغی از این آفت با همکاری جهادکشاورزی شیراز و با عقد قراردادی با هزینه ای در حدود چهار میلیارد تومان نسبت به خرید و بکارگیری پیمانکار مختصص جهت این فرایند اقدام  به تله گذاری در حدود 1000 هکتار از باغات قصردشت نموده است.
 وی افزود اجرای این عملیات مهم با همکاری گسترده باغداران و اهالی محل که از ارکان اصلی حفظ باغات می باشند انجام می شود.
وی همچنین ضمن قدردانی و تشکر از مجموعه محترم مدیریت جهاد کشاورزی شیراز خواستار ایجاد عقد تفاهم نامه های دو جانبه بین شهرداری و جهاد کشاورزی جهت رفع مشکلات باغداران شد. 
مگس میوه مدیترانه ای  با نام علمی Ceratitis capitata   یکی ، از مهمترین آفات قرنطینه ای در جهان و زیان آورترین گونه مگس میوه است که به بیش از 350 گونه محصول باغی و زراعی خسارت می زند.
  انار ، خرمالو ، انجیرسیاه و ارقام مختلف هلو ، آلو ، سیب زرد پاییزه ، مهمترین میزبان های مگس میوه مدیترانه ای در   باغ های میوه شیراز هستند.ریزش میوه ها ، فاسد شدن میوه ها و تغییر رنگ میوه در محل تخم گذاری سه مشخصه   مهم خسارت مگس میوه مدیترانه ای است.
 مگس میوه از طریق تخم گذاری در زیر پوست میوه های در حال رسیدن (ابتدای تغییر رنگ) و لاروها با تغذیه از گوشت میوه های آلو خسارت می زنند . ورود برخی آفات (مگس سرکه و سوسک های کارپوفیلوس) و عوامل بیماری زای ثانویه (قارچ های پنیسیلیوم و آسپرژیلوس) به درون میوه های آلوده باعث تشدید و غیر قابل مصرف شدن میوه های آلوده می شود و در آلودگی های شدید ریزش میوه مشهود است.
با توجه به اقدامات انجام شده، پیش بینی می گردد جمعیت آفت مذکور به میزان چشمگیری در باغات قصردشت کاهش یابد، که در نتیجه منجر به افزایش بازده اقتصادی و رضایتمندی باغداران خواهد گردید.  
 
 
 

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

بازدیدکنندگان

بازدید امروز ۱۸
تعداد بازدیدکنندگان امروز ۴ نفر
تعداد بازدیدکنندگان دیروز ۱۸ نفر
کل بازدیدکنندگان ۳۴۰۷۵ نفر
ارتباط با ما
071-36294727-36294704
info@shirazbaghat.ir
شیراز - پل زرگری - ابتدای قصردشت - روبروی نهالستان باقری
نظرسنجی
میزان رضایت شما از طراحی سایت را بیان کنید؟؟؟
                                                                            

آخرین به روزرسانی پورتال: ۱۴۰۰/۰۷/۰۳